Druha Matka Biża (Друга Матка Біжа)

῾święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny (21 września), tzw. Matki Boża Siewnej᾿: na druhu Matku Biżu to h Wosy kermesz jest, bo na Perszu jest h Noṷycy a h nas na Tretiu PM15

  • Persza Matka Biża ῾święto Wniebowzięcia Marii Panny (28 sierpnia)᾿: na Perszu Matku Biżu budeme maty nowy choruhṷy, to na Uspeń:a bude w serpny SF36, zob. Druha Matka Biża
  • Tretia Matka Biża ῾święto Pokrowy Najświętszej Marii Panny (14 października)᾿

21 września, zgodnie z kalendarzem juliańskim w Beskidzie Niskim uroczyście obchodzi się święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny (Rizdwo Bohorodyci), potocznie nazywane Druha Matka Biża lub Druha Preczysta. W Kościele Wschodnim jest to również początek roku liturgicznego. Ten fakt uwidoczniono w ikonostasie, w którym ikona przedstawiająca Narodzenie NMP otwiera rząd 12 praznyków czyli ikon związanych z najważniejszymi świętami kościelnymi.

Praznyk to również święto patrona cerkwi czyli tzw. kermesz (odpust) a, że w Beskidzie Niskim sporo parafii przybrało imię Narodzenia Najświętszej Marii Panny to 21 września (8 września wg kalendarza gregoriańskiego) jest świętem kościelnym w wielu miejscowościach.   

O tej porze zazwyczaj robi się już chłodniej a dni stają się bardziej pochmurne i deszczowe, dlatego też w tradycji łemkowskiej do dnia święta Narodzenia NMP trzeba było mieć już wykopane wszystkie ziemniaki oraz zebrane zioła magiczne, szczególnie te mające moc przywracania uczuć, np. chłopca do dziewczyny lub męża do żony. Dlatego też to ostatni moment na zbiór kaliny czy barwinku.

Od Druhoj Matky Biżoj brano się też za orkę zimową oraz siew, a wszyscy notowali skrzętnie jaka pogoda była w święto, bo ponoć taka miała być również aura jesienna.