kapłycia (каплиця)

῾kaplica᾿: jak bыły me w kapłycy na Jawory, ne znam kotra hodyna mohṷa bыty, bo to zygarkiṷ sia ne maṷo to… PM15

Przykładem ciekawej architektury, choć nie nawiązującej do tradycyjnej architektury cerkwi łemkowskich, świadectwem kultu, a zarazem i dziełem lokalnych warsztatów artystycznych  jest kaplica na Górze Jawor, wzniesiona na śródleśnej polanie. Świątynia jest drewniana, orientowana, niewielka w swych rozmiarach, postawiona na betonowym, dość wysokim od strony północnej i nieznacznie tylko wystającym ponad powierzchnię od strony południowej, fundamencie. Jej całkowita długość wynosi 11,5 m, a szerokość 5,35 m. Składa się z kilku części. Do głównego wejścia prowadzą schody szerokie na całość obiektu.  Od strony północnej do  kaplicy przylega małe prostokątne pomieszczenie, pełniące rolę zakrystii, do której prowadzą oddzielne schody. Kaplica obecnie zadaszona jest  blachą, zaś pierwotnie ten kalenicowy, łamany uskokowo dach kryły gonty.

Przejeżdżając przez Nowicę można zajrzeć do kaplicy greckokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesionej w 1889 roku. W 1993 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków. 28 sierpnia wg kalendarza juliańskiego świętuje się Perszu Matku Biżu, święto patrona kaplicy. Dlatego też tego dnia odbywa się tam odpust wraz z uroczystym święceniem ziół.

W sąsiedztwie kaplicy usytuowany jest dom poety Bogdana Ihora Antonycza, przed którym widnieje jego pomnik.

W Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej można podziwiać rekonstrukcję typowej łemkowskiej kaplicy z XIX/XX wieku, z ołtarzykiem wewnątrz i obrazami.