
war ῾ugotowany kwas z kapusty i gorącej wody, podbity mąką᾿: tobыṷṷarzboczkы, łemzahotoṷłenyałerospuszczenы ṷodom, żebynebыṷtakïjkṷasnы, isiaiṷoizosurowymṷaromsiaiṷokompery; nototakawarjankabыṷa, takajakpołyṷka PM15
Kapusta obok zimniaków była jednym z podstawowych warzyw Beskidu Niskiego, stąd też przyrządzano ją pod każdą możliwą postacią.
Dawniej każda gospodyni musiała umieć sama stworzyć swoją rozsadę kapusty, co przy beskidzkim górskim klimacie nie należało do prostych zadań. Późniejsze zabiegi ochronne przed szkodnikami też były nie lada wyczynem. W końcu, gdy dochowano się już dorodnych główek, przerabiano większość na kiszonki. Wiadomo, że kiszona kapusta to nie tylko bogate źródło składników mineralnych i witaminy C, ale także cenny probiotyk. Dlatego war, warianka lub kapuśniorka w kuchni Pogórzan znane są do dnia dzisiejszego i tradycyjnie podawane w okresie zimowym. Przepis zasłyszany w Bielance:
Składniki:
* 1 litr soku z kiszonej kapusty
* 1 litr bulionu warzywnego
* 3 listki laurowe
* 5 ziarenek ziela angielskiego
* 1 łyżeczka kminku
* 2 cebule, łyżka masła, sól i pieprz
zasmażka:
* 3 łyżki masła
* 3 ząbki czosnku
* 2 łyżki mąki
Najpierw zagotować bulion warzywny i sok z kiszonej kapusty. Dodać przyprawy. Następnie zrobić lekką zasmażkę, czyli trzy łyżki masła rozpuścić na patelni, dodać trzy ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę i dwie łyżki mąki. Przez chwilę smażyć, aż nabierze lekko złocistego koloru, dodać do waru, mieszając tak, aby nie powstały kluski (można najpierw zahartować zasmażkę niewielką ilością zimnej wodą). Cebule pokroić w drobne paski, podsmażyć na złoto na maśle i dodać do zupy. Doprawić zupę solą i pieprzem. War powinien być solidnie kwaśny. Podawać z pieczonymi ziemniakami.